Bilgisayar Mühendisliği Okumak

Belki de bundan elli yıl kadar önce bu mesleğin bu kadar popüler olabileceğini kestirmek neredeyse imkansızdı. Günümüzde ise her şey bilgisayarla ilişkilendirilebiliyor.

Çok geniş bir havuzun içerisinde kaybolmamak için çırpınır bilgisayar mühendisleri. İlk başta yapılacak şey hangi alanda ilerleyeceğini belirlemektir. Her şey bilgisayar mühendisliği bölümünü kazanmakla olmuyor malesef. Hatta her şey bu bölümü kazanmakla başlıyor desem yeridir. Bölümü kazanmadan önce herkesin aklında belli başlı bazı senaryolar vardır elbette. Hatta bu senaryonun başlıcası “hacker” diye tabir edilen kişi olmaktır. “Eee bu bölümü kazanınca hacker olamam mı?” diyorsanız tabiki olabilirsiniz ama işin bu kadar basit olmadığını söylemem lazım. En azından ilk başta bunu bilmeniz sizin faydanıza olacaktır.

Ben meslek lisesi çıkışlıyım ve lisede de donanım üzerine eğitim aldım. Ön lisans eğitimim boyunca da yazılım üzerine eğitim gördükten sonra bu bölümü kazandım. Kazandığımda ilk aklıma gelen şey çift anadal yapmaktı ama bunun o kadar kolay olmadığını yıllar geçtikçe daha iyi anladım. İlk senelerde çok bocaladım. Meslek Lisesi’nde görmediğimiz Fizik ve Matematik konularının (Türev&İntegral) karşıma çıkması, üstelik İngilizce olması beni çok zorlamış ve okulumun uzamasına sebep olmuştu. Buna ek olarak hangi alana yöneleceğimi belirleyememiştim ve seçmeli dersleri seçerken tamamen programa göre hareket ediyordum. Oysa daha önceden bir yol çizseydim seçmeli derslerimi de ona göre almam benim kariyerim için çok iyi bir seçenek olacaktı. Bütün olumsuzluklara rağmen, zararın neresinden dönersek kârdır diyerekten siber güvenlik alanına kaydım zamanla. Not ortalamamı kafama takmadım ve sürekli bir şeyler öğrenmek için bazı seminerlere ve etkinliklere katıldım. Buradaki konuşmacılarla sosyal medyada iletişim halinde kaldım.Önemli tavsiyeler ve öneriler aldım. Artık geç de olsa hangi alana gideceğimi seçmiştim. Ama dedim ya bilgisayar mühendisliği çok geniş bir havuz. Sadece tek bir alanda bilgi sahibi olmanız yetmez. Her konuya biraz, bir konuya da çok iyi hakim olmanız lazım. Benim bahsettiğim, siber güvenlik, sadece iyi hakim olmayı arzuladığım kısım. Bunun dışında bir çok yazılım dilleri, web servisleri vb. gibi alanlarda da bilgi sahibi olmamız şart.

Mesleğimiz gereği de ölene kadar güncel kalmalıyız, bu olmazsa olmaz maddemiz olmalıdır. Lise yıllarımda Visual Basic, Pascal gibi diller revaçtayken şimdilerde Python, Java gibi diller en çok kullanılan programlama dilleri arasında. Bu yüzden gündemdeki dilleri takip etmemiz, kendimizi güncellememiz gerekiyor. Aksi halde belli bir süre sonra kendimizi çok yalnız kalmış birey olarak hissedebilir, bu meslekten umduğumuzu bulamayabiliriz.

Bu mesleği yapıyoruz diye yakın akrabalarımız ve komşularımız tarafından sürekli format atmaya çağrılabiliriz. Ben okuduğum ilk yıllarda binamızda oturan ve bilgisayar sahibi olan herkesin bilgisayarına en az bir kere format atmıştım. Belli bir süre sonra ipin ucunu kaçırırsanız sonsuz döngüye girebiliyorsunuz. Bu yüzden bilgisayar tamircisiyle bilgisayar mühendisi farkını çevrenizdekilere iyi açıklayın, sonra onları kırmamak için saatlerinizi format atmakla geçirebilirsiniz.

Yazımı sonlandırmadan önce bu bölümü yazacak kardeşlerime bir kaç tavsiyede bulunmak isterim; bu meslek belki de ülkemizin geleceği olacak. Yani sizler ülkemize yön verecek bireyler olacaksınız. Bu yüzden ilk baştan işi sıkı tutmalısınız. Hangi alanı seçmek istiyorsanız o alana yoğunlaşmalı ve geri kalan kısımda da en iyisi olmak için var gücünüzle çalışmalısınız. Unutmayınız ki “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.” (M.Kemal Atatürk)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir