Sağlığımızın Değerini Biliyor muyuz?

Sağlık, gerçekten bu dünyadaki en önemli kelime değil mi sizce de? Özellikle Covid-19 denilen ve tüm dünyada olağanüstü bir durum haline gelen salgın döneminde bu kelimenin önemini ne yazık ki bir kez daha çok acı bir şekilde anladık. Atalarımız boşuna dememiş bir musibet, bin nasihatten iyidir diye. Bazılarımız da başına gelmeden olayın ciddiyetini anlayamıyor maalesef.

Yakın zamanda ben ve ailem de yaptırdığımız test ile birlikte Covid-19’a yakalandığımızı anladık. Yaklaşık iki haftalık bir karantina döneminden sonra çok şükür ki hepimiz sağlığımıza kavuştuk. Ama ailemizle düşündüğümüz tek şey bu hastalığı nasıl ve ne şekilde kaptığımız. Yaklaşık sekiz ay boyunca çok dikkatli davranarak kapmadığımız virüse acaba nasıl boyun eğdik? Ben size söyleyeyim, istediğiniz kadar dikkat edin karşınızdaki kişide sorumluluk bilinci yoksa, kendine saygısı olmadığı yetmezmiş gibi karşıdaki insana da saygı göstermezse her şekilde yenilen taraf siz oluyorsunuz.

Hayat olağanüstü salgınlara, olaylara rağmen olağan bir şekilde dönmeye devam ediyor. Zamanın önüne kimse geçemiyor ve vadesi dolan sevdiklerimiz de bir bir hayat denilen bu yalan dünyadan göçüp gidiyor. Allah Tealâ tüm vefat eden sevdiklerimizin mekanlarını cennet eylesin. Yine bir cenaze merasiminde test yaptırıp sonucunu almadan cenazeye gelen bir adam(!) herkese bu illet salgını bulaştırmıştı. Bunun haberini aldığımızda ilk başta sadece sinirlendik ama zaman geçip virüsün etkilerini vücudumuzda hissetmeye başlayınca sinirin yerini tarif edemeyeceğim başka bir öfke almıştı. O cenaze törenine katılan neredeyse tüm tanıdıklarımızın testi pozitif çıkmıştı. Şimdi bu adam(!) bu vebali nasıl taşıyacak?

Karantinada kaldığımız süre zarfında hastalığı hafif atlatsak da insan kendi evinde nasıl hapis hayatı yaşıyor anlamış olduk. İnsanlığın mayasında var, kaybetmeden değeri anlaşılmayan şeylerden birisi de sağlık. Ne olursa olsun değerini ancak kaybedince anlıyoruz. Sağlık olmadan ne zamanın anlamı var, ne paranın değeri var. Tabi bir de hasta olduğunuz zaman zarfında sizi arayıp hâl hatır soranların yeri her zaman ayrı olur. Vücudun dirençsiz olduğu, duyguların karmaşık olduğu o zamanlarda sizi düşünen insanlar var ya, onlar bir taneler. İyi ki varsınız güzel yürekli insanlar.

Bu yazı aracılığıyla bu salgından ve başka sebeplerden hayatını kaybeden insanlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına da sabır diliyorum. Bu olağanüstü dönemde görevlerinin başındaki sağlık çalışanlarımıza, kolluk kuvvetlerimize ve görev aşkıyla çalışan tüm çalışanlarımıza saygı ve sevgilerimi iletiyorum. Umuyorum tüm insanlık olarak bu sorunun da üstesinden gelir, eski güzel günlerimize tekrar döneriz. Kalın sağlıcakla!…

Görsel: Coronavirus Disease 2019 Rotator Graphic for af.mil. (U.S. Air Force Graphic by Rosario "Charo" Gutierrez)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir